AWS – SaaS, PaaS, IaaS – co to jest i czym się to je

Infrastruktura jako usługa (IaaS)

Dzięki usługom IaaS, takim jak Amazon EC2, Twoja firma może w razie potrzeby korzystać z serwerów komputerowych, tzw. „Instancji”. Oznacza to, że sprzęt i oprogramowanie w systemie operacyjnym są zarządzane za Ciebie.

Następnie musisz wybrać system operacyjny, który ma być używany z Twoją instancją (np. Linux lub Windows), i odpowiadasz za konfigurację i zarządzanie systemem operacyjnym oraz zainstalowanym na nim oprogramowaniem.

Interfejs programowania aplikacji (API) jest zwykle udostępniany każdej usłudze w chmurze, której można używać do zarządzania programowego. Każda instancja obliczeniowa ma przydzieloną pojemność pamięci masowej i można skonfigurować funkcje sieciowe w chmurze, takie jak routing, zapory i moduły równoważenia obciążenia.

IaaS jest obecnie najmniej popularnym modelem usług w chmurze, ale zyskuje na popularności. Obecnie około 12% obciążeń korporacyjnych działa w IaaS.

Zalety IaaS obejmują:

  • Nie musisz inwestować we własny sprzęt
  • Infrastrukturę można skalować w razie potrzeby, aby obsługiwać dynamiczne obciążenia
  • Zwiększ stabilność, niezawodność i łatwość obsługi
  • Zachowaj kontrolę operacyjną nad systemem operacyjnym
 

Platforma jako usługa (PaaS)

 
Deweloperzy uwielbiają PaaS, ponieważ eliminuje on większą złożoność i ogólne koszty operacyjne. Dzięki PaaS dostawca usług w chmurze zarządza warstwą infrastruktury, a także oprogramowaniem pośredniczącym, narzędziami programistycznymi, usługami Business Intelligence (BI), systemami zarządzania bazami danych i nie tylko.
 
Pozwala to programistom skupić się na swoim kodzie bez konieczności zarządzania środowiskiem, w którym działa. Programiści po prostu przesyłają swój kod, aby tworzyć aplikacje internetowe. PaaS został zaprojektowany do obsługi całego cyklu życia aplikacji internetowej: kompilacji, testowania, wdrażania, zarządzania i aktualizacji.
 
Nie jesteś ograniczony tylko do usług internetowych z PaaS. Bazy danych mogą być również oferowane jako model usługowy na platformie. W takim przypadku dostawca usług przejmuje zarządzanie silnikiem bazy danych i podstawowym sprzętem. Tworzysz tabele i dodajesz dane. Przykładami ofert bazodanowych PaaS są Microsoft Azure SQL i Amazon RDS.
 
PaaS to obecnie najpopularniejszy model usług w chmurze obliczeniowej. Stanowi około 32% wszystkich obciążeń w firmach i oczekuje się, że wzrośnie w 2020 r.
 
Zalety PaaS obejmują:

  • Skróć czas kodowania – szybciej twórz aplikacje
  • Wdrażaj nowe aplikacje internetowe w chmurze w ciągu kilku minut
  • Zmniejsz złożoność dzięki oprogramowaniu pośredniczącemu jako usłudze
 

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)

 
SaaS to model usługowy, w którym aplikacje są dostarczane przez Internet. Przykładami konsumentów są Gmail, Facebook i Dropbox. Usługi te są gotowe do użycia po wyjęciu z pudełka, bez konieczności kodowania. Po prostu ich używasz.
 
SaaS zarządza całym stosem za Ciebie, chociaż często masz ograniczony zakres konfiguracji usługi zgodnie z Twoimi potrzebami.
 
SaaS to drugi najpopularniejszy model usług przetwarzania w chmurze dla firm i stanowi około 24% wszystkich obciążeń w firmach.
 
Korzyści SaaS obejmują:

  • Zarejestruj się i szybko korzystaj z innowacyjnych aplikacji biznesowych
  • Dostęp do aplikacji i danych można uzyskać z dowolnego podłączonego komputera
  • W przypadku awarii komputera żadne dane nie są tracone, ponieważ dane znajdują się w chmurze
  • Usługę można dynamicznie skalować do wymagań użytkowania