Jak korzystać z recepty online?

Jak korzystać z recepty online?

Okres jesienno-zimowy nie należy do najprzyjemniejszych. To wyjątkowo intensywny czas dla służb medycznych, które są postawione w gotowości, by nieść pomoc pacjentom. Wybierając się na wizytę lekarską, należy się liczyć z kolejkami w poczekalni, a tym samym z długim wyczekiwaniem. Na szczęście cyfryzacja dotknęła również medycynę. Obecnie, by skorzystać z pomocy specjalisty, nie ma konieczności umawiania konsultacji stacjonarnie. Alternatywnie można ją odbyć online. Lekarz zdalnie ma możliwość ocenić stan zdrowia pacjenta, przeprowadzić diagnostykę i wystawić receptę elektroniczną. Dzięki temu pacjent bez wychodzenia z domu i w krótkim czasie, uzyskuje niezbędną pomoc oraz może rozpocząć leczenie na podstawie przepisanych leków. E-recepta online jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych, które by otrzymać potrzebne leki na choroby przewlekłe, nie muszą już za każdym razem odwiedzać przychodni, narażając się tym samym na infekcje. Jak działa elektroniczna diagnostyka i recepta online?

1. Jak działa recepta online?

a) Internetowe Konto Pacjenta

2. Kto może wystawić e-receptę online?

a) Czy recepta online jest legalna?

3. Jak i gdzie zrealizować receptę online?

Jak działa recepta online?

Recepta online jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej. Różnica między nimi jest taka, że wystawienie recepty papierowej, wiąże się zazwyczaj z odbyciem konsultacji lekarskiej stacjonarnie. Dokument w formie elektronicznej obejmuje dokładnie te same informacje, czyli m.in. dane pacjenta, osoby wystawiającej e-receptę, przepisane leki ze wskazaniem ich dawkowania, a także datę wystawienia oraz ważność recepty. Wielu pacjentów zastanawia się ile kosztuje recepta online. Otóż, recepta online za darmo jest realizowana za pomocą wiadomości SMS.

Internetowe Konto Pacjenta

Powiadomienie SMS trafia do pacjenta automatycznie, po wystawieniu dokumentu przez lekarza. W wiadomości znajduje się 4-cyfrowy kod, który należy podać farmaceucie podczas realizacji recepty elektronicznej. Recepta online funkcjonuje w oparciu o dane umieszczone w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). To w tym miejscu umieszcza się informację na temat formy w jakiej chce się otrzymywać powiadomienie o wystawieniu dokumentu. Alternatywą dla wiadomości SMS jest wskazanie adresu e-mail.

Kto może wystawić e-receptę online?

Aby uzyskać elektroniczną receptę niezbędna jest konsultacja lekarska. Obecnie odbywa się ją także internetowo. Wizytę przeprowadza lekarz online w formie wideo lub teleporady. Podczas konsultacji specjalista przeprowadza wywiad i zbiera wszystkie niezbędne informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Po szczegółowej diagnostyce lekarskiej, podejmuje decyzję na temat indywidualnego programu leczenia. Lekarz wystawia receptę w formie elektronicznej oraz udziela pacjentowi wskazówki jak przyjmować lek, a także jakie ilości leku są dopuszczalne w jego przypadku. Informacje te, umieszcza również na e-recepcie.

Czy recepta online jest legalna?

Jak najbardziej, recepta online jest legalna. Do wystawiania dokumentu uprawnieni są ci sami specjaliści, którzy robili to w postaci papierowej. Zatem elektroniczne recepty mogą wygenerować m.in. lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki czy położne. Dużą zaletą e-recept jest czytelność. Dzięki temu ryzyko, że farmaceuta wyda niewłaściwy lek jest dużo niższe niż w przypadku wersji papierowej.

Jak i gdzie zrealizować receptę online?

E-recepty można zrealizować w dowolnej aptece. Proces wykupienia leku nie jest skomplikowany. Należy jedynie podać farmaceucie nr PESEL oraz 4-cyfrowy kod otrzymany w wiadomości SMS. Pacjenci często pytają również o to ile jest ważna recepta online. Standardowo jest to ok. 30 dni od daty wystawienia dokumentu. Istnieje jednak możliwość wydłużenia terminu nawet o rok w przypadku leczenia chorób przewlekłych.

Receptę online można obecnie uzyskać już nawet w 15 minut. Proces nie jest skomplikowany. Dokument w wersji elektronicznej wystawia specjalista po konsultacji lekarskiej, którą można odbyć również online. Nie ma zatem konieczności fatygowania pacjenta do przychodni, co oszczędza jego czas, zdrowie i przyspiesza proces leczenia.