Jak odblokować klawiaturę w laptopie lub PC? Sprawdź te sposoby

Zablokowana klawiatura w laptopie lub komputerze stacjonarnym to problem, który może dotknąć użytkownika w najmniej spodziewanym momencie. Doświadczają go często młodzi rodzice, których dzieci mają słabość do sprzętowych klawiatur. Ta drobna acz dokuczliwa usterka często występuje też u… posiadaczy kotów. Przebiegnięcie kota po klawiaturze może spowodować, że zacznie ona odmawiać posłuszeństwa i zamiast liter będzie wyświetlać różne niezrozumiałe „krzaczki”. Jak odblokować zatem klawiaturę w laptopie lub pececie po tego rodzaju nieprzewidzianej awarii? Sposobów na to jest kilka. Zapraszamy do lektury.

Jak odblokować klawiaturę w laptopie lub PC? Proste rady dla każdego

Awaria klawiatury przydarza się zwykle w najmniej oczekiwanym momencie. Bywa, że jej naprawienie jest niezbędne natychmiast – choćby dlatego, że za moment zaczynasz swoją zmianę na home office lub masz zaplanowane napisanie pracy na uczelnię. Jak odblokować klawiaturę w komputerze osobistym lub stacjonarnym, gdy kompletnie przestała ona działać lub znaki pojawiające się po wciśnięciu pojedynczych klawiszy nijak się mają do tego, czego się spodziewasz? Oto kilka metod, które błyskawicznie mogą rozwiązać problem. Spróbuj po kolei każdej z nich i sprawdzaj na bieżąco, czy usterka została wyeliminowana.

Rada nr 1: wypróbuj klawisz funkcyjny Fn, znajdujący się w „lewym dolnym rogu” klawiatury

Rada nr 2: następnie sprawdź, czy lekarstwem na Twój problem nie okaże się skrót klawiszowy Fn + Shift

Rada nr 3: nie pomogło? Kolej na następne skróty, tym razem sprawdzenie ich zajmie Ci więcej czasu. Wypróbuj kombinację wszystkich skrótów klawiszowych od F1 do F12 z klawiszem funkcyjnym Fn. Interesują Cię więc kombinacje typu: F1 + Fn, F2 + Fn etc.

Rada nr 4: czas na dodanie trzeciego składnika do testowanej metody. Chodzi o klawisz NumLock. Spróbuj wcisnąć jednocześnie NumLock + Fn + F11.

Te metody są skuteczne przede wszystkim wtedy, gdy klawiatura przestała działać. Jak odblokować klawiaturę, gdy reaguje ona na próby normalnego użytkowania ciągiem niezrozumiałych znaków? Spróbuj zastosować wówczas skrót Shift + Ctrl. W wielu przypadkach rozwiązuje to problem.

Jak odblokować klawiaturę inaczej niż poprzez skróty?

Żaden z powyższych skrótów nie zadziałał na problem Twojej klawiatury i dalej nie chce ona współpracować? Nie panikuj, są jeszcze inne metody. Zacznij od najprostszej, czyli zrestartowania komputera. Jeśli klawiatura dalej wariuje, ponów próby zastosowania skrótów klawiszowych, jest szansa, że po restarcie któryś z nich zadziała.

Może się zdarzyć, że i to nie pomoże. Wówczas rozważ skorzystanie z funkcji przywracania systemu – wybierz datę, w której masz pewność, że klawiatura działała jeszcze poprawnie. Dlaczego miałoby to pomóc? Ponieważ Twoja klawiatura mogła się zablokować na skutek zainstalowania jakiegoś dodatku, np. sterownika, a nawet aktualizacji systemu. Przywracanie systemu to więc stosunkowo bezinwazyjny sposób, by wyeliminować ten czynnik.

No dobrze, a jak odblokować klawiaturę, gdy i to nie przyniosło spodziewanego efektu? Cóż, może się zdarzyć, że problem leży po stronie sprzętu i nie da się go wyeliminować kombinacją skrótów klawiszowych, ponownym uruchomieniem komputera czy nawet przywracaniem systemu. Wtedy rozważ oddanie klawiatury do naprawy lub zakup nowej, jeśli masz wrażenie, że obecna już po prostu się wysłużyła. W temacie komputerów zainteresować może Cię również artykuł dotyczący tego jak podzielić ekran laptopa/ monitora.