Jak podzielić ekran laptopa lub PC w Windowsie?

Twoja praca wymaga korzystania z kilku programów jednocześnie? Chcesz mieć ciągły podgląd zarówno na przeglądarkę, jak i np. edytor tekstu lub program do edycji grafiki? Możesz to sobie ułatwić dzięki funkcji „podział ekranu” (split screen) – i to niezależnie od tego, czy korzystasz z komputera stacjonarnego, czy laptopa. Podział ekranu na laptopach i PC działa dokładnie tak samo, a jedyne, co jest Ci potrzebne to… system firmy Microsoft, a konkretnie Windows 10. Jak podzielić ekran na komputerze lub notebooku? Oto sprawdzone sposoby.

Jak podzielić ekran komputera w Windows 10?

Podział ekranu to niezwykle przydatna funkcja dla wszystkich osób, które cenią sobie multitasking w pracy, lub po prostu gdy wykonywane zadania wymagają „odpalenia” kilku programów czy narzędzi jednocześnie. Funkcja split screen jest pomocna również… w celach rozrywkowych. Kto nie oglądał nigdy filmu lub serialu, jednocześnie wykonując pracę biurową, niech pierwszy rzuci kamień.

Jak podzielić ekran komputera osobistego lub laptopa? Nie trzeba do tego specjalistycznej wiedzy. Sprawdź, jak podzielić ekran na 2, 3, a nawet 4 części, dzięki czemu zaczniesz śledzić wiele informacji na raz.

Jak podzielić ekran za pomocą skrótu klawiszowego?

Niezwykle łatwo i szybko możesz podzielić ekran swojego komputera lub notebooka przy pomocy odpowiedniego skrótu na klawiaturze. W tym celu wybierz program, z którego chcesz korzystać przy włączonej funkcji podzielonego ekranu, a następnie wciśnij klawisz Windows (znajdziesz go mniej więcej w „lewym dolnym rogu” klawiatury), jednocześnie przytrzymując klawisz strzałki w lewo lub w prawo. Twój wybór odpowiedniego kierunku powinien być podyktowany tym, po której stronie chcesz, aby wyświetlany był wybrany program.

Sprawdź również: Jak odblokować klawiaturę w laptopie

Co ważne, ekranu nie musisz wcale dzielić w pionie, możesz to zrobić w poziomie – wówczas pogląd jednego programu będziesz mieć u góry, drugiego zaś na dole. Jak podzielić ekran w pionie? Dokładnie tak, jak w poziomie, tylko zamiast strzałki lewej/prawej musisz wybrać strzałkę góra/dół. Uruchom więc wybrany program, wciśnij klawisz Windows, jednocześnie przytrzymując strzałkę dolną lub górną. Voila, gotowe.

Gdy zastosujesz ten trik, w drugiej, „wolnej” połowie ekranu pojawią się miniaturki aktualnie używanych programów. Kliknij na ten spośród nich, który chcesz, aby zajął wolną połowę ekranu. Rozmiar okna dostosuje się automatycznie, dzięki czemu będziesz mieć teraz idealny pogląd na dwie różne aplikacje. Co więcej, możesz powtórzyć tę sztuczkę i dodać kolejny program, dzieląc tym samym ekran na 3 lub 4 – użyj w tym celu ponownie tego samego skrótu.

Jak podzielić ekran przy pomocy myszki?

Podział ekranu komputera lub laptopa może zostać wykonany również przy użyciu myszki. W tym celu należy skierować kursor na górny pasek wybranego programu i nacisnąć lewy przycisk myszy, a następnie przytrzymując, przeciągnąć program w prawą lub lewą krawędź ekranu. Powinno to zaowocować podziałem monitora na dwie części. Wolna połowa ekranu znów wyświetli miniatury aplikacji działających w tle – teraz wystarczy wybrać jedną z nich, by zapełnić tę przestrzeń pożądanym widokiem.

Komu przyda się podział ekranu na kilka stref? Opcję tę uwielbiają zwłaszcza graficy, programiści, a także wszyscy ci, którzy cenią sobie dostęp do kilku różnych narzędzi bez klikania pomiędzy oknami. Metoda ta jest niezwykle wygodna i warto ją wykorzystywać, mając system Windows 10.