Koparki kołowe i gąsienicowe – którą wybrać?
Spis Treści
Koparki kołowe i gąsienicowe – którą wybrać?
Zakup ciężkiego sprzętu to poważna inwestycja. W niniejszym artykule wskażemy różnice i podsumujemy najważniejsze szczegóły związane z maszynami kołowymi oraz gąsienicowymi. Mamy nadzieję, że dzięki temu wybór idealnej koparki stanie się łatwiejszy.
Przeznaczenie koparki
Dziś najlepsze maszyny budowlane można bez problemu znaleźć w internecie (szczegóły znajdują się tutaj: atlas-poland.pl/maszyny-nowe/koparki-kolowe-i-gasienicowe/koparki-kolowe). Niemniej zakup nie powinien być przypadkowy. Wybór ciężkiego sprzętu musi być podporządkowany konkretnym działaniom w terenie. Określenie swoich potrzeb to zatem absolutna podstawa. Dotyczy to każdej koparki kołowej, gąsienicowej czy choćby dźwigu HDS albo ubijarki do betonu.
Powyższe oznacza, że kierowanie się najniższą ceną to niekiedy poważny błąd. Czasami lepiej jest dopłacić i mieć maszynę, którą rzeczywiście zbudowano do pracy, jaką ma wykonać. Szukanie drogi na skróty może skończyć się poważnym problemem. Koparka kołowa na przykład nie zawsze poradzi sobie tam, gdzie powinien być cięższy pojazd o układzie bieżnym gąsienicowym. Taka sytuacja wstrzyma pracę na dłuższy czas. Przez to z kolei powstaną straty, których wyrównanie może nie być możliwe.
Różnice między koparką kołową a gąsienicową
Mechanizm poruszania się ma olbrzymie znaczenie. W niektórych przypadkach jest to sprawa ważniejsza niż wielkość łyżki czy moc silnika. Te parametry będą w końcu nieprzydatne, jeśli koparka w ogóle nie będzie mogła dojechać do miejsca pracy. Dlatego trzeba zrozumieć specyfikę danego rozwiązania i zakres jego wykorzystania.
Maszyna kołowa to sprzęt relatywnie lżejszy niż koparka gąsienicowa. W praktyce oznacza to, że zużywa mniej paliwa i jest przy tym w miarę szybki. Zwinność wykonywanych manewrów to bardzo duży plus. To samo można powiedzieć o możliwości poruszania się po drogach publicznych. W związku z tym nie ma konieczności transportowania koparki za pomocą dodatkowego pojazdu. Taki sprzęt sprawdzi się na niewymagającym terenie. Wykopy prowadzone w mieście, czy budowa studni głębinowej – właśnie do takich celów powstały nowoczesne maszyny kołowe.
Koparki gąsienicowe tymczasem znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie trzeba wykonać zadania specjalne. Obszar nadbrzeżny z grząskim piaskiem lub gruzowiska nie są dobrym miejscem dla maszyn kołowych. Innymi słowy, roboty w wymagającym terenie potrzebują sprzętu z układem bieżnym gąsienicowym. Chodzi o to, że takie rozwiązanie zmniejsza nacisk jednostkowy, zwiększając jednocześnie powierzchnię styku pojazdu z podłożem. Choć koparki tego typu są cięższe i mniej zwinne, lepiej sobie radzą w trudnych warunkach. Niestety zalety tych maszyn często wykluczają je z normalnego ruchu drogowego. To siłą rzeczy generuje koszty, ponieważ trzeba wynająć ciężarówkę do transportu.
Podsumowanie
Wybór idealnej koparki zależy od wielu czynników. Nie da się jednoznacznie wskazać konkretnego modelu, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdej firmy budowlanej. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest kupno dwóch koparek. Trzeba więc dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, warunki pracy i oczywiście możliwości finansowe. Wynik tych przemyśleń to tak naprawdę jedyny słuszny wskaźnik, którym należy się kierować. Kiedy to stanie się jasne, zapraszamy na stronę atlas-poland.pl/maszyny-nowe/koparki-kolowe-i-gasienicowe/koparki-kolowe, gdzie znajdują się wysokiej klasy koparki kołowe i gąsienicowe. To nowe modele w atrakcyjnych cenach. Sprawdź, kliknij i przekonaj się sam.