Na co zwrócić uwagę przy zakupie myszki gamingowej

Po wielu latach korzystania z myszek niskiej jakości, kupionych w losowym supermarkecie, przychodzi czas na wybór swojej pierwszej myszki gamingowej. Gryzonie renomowanych firm mogą służyć nam wielokrotnie dłużej oraz zapewniają lepsze doznania przy korzystaniu z komputera. Podstawą przy wyborze takiej myszki jest jej kształt. Myszki gamingowe mają mnóstwo wariantów kształtu, od małych, symetrycznych myszek dla mniejszych dłoni, po duże myszki z regulacją masy oraz chwytu.

Myszka gamingowa – jaki chwyt wybrać?

 Najpopularniejszymi, tak zwanymi „grippami” w myszkach gamingowych są Palm grip, Claw grip i Fingertip grip. Palm grip to najczęściej spotykany rodzaj chwytu w myszkach. Zapewnia dużą wygodę przy dłuższych sesjach komputerowych. Dłoń spoczywa w tym przypadku na całej powierzchni myszy. Dłoń spoczywa na myszce w sposób naturalny, co zapewnia wygodę i brak bólu wynikającego z długiej pracy na komputerze. Nadaje się świetnie do niskich ustawień DPI na poziomie około 600. Myszki gamingowe z Palm gripem pozwalają na szybkie i dokładne przesuwanie myszki po podłożu, używając do tego całego przedramienia. Z myszki typu Claw grip korzysta się, układając dłoń na wzór szpona, co sprawia, że mamy tylko pięć punktów styku z myszką. Przy wciskaniu LPM i PPM używamy tylko opuszków palca, w przeciwieństwie do całej powierzchni palców przy Palm gripie. W przypadku Claw gripa ciężar dłoni przenosimy na nadgarstek, co pozwoli nam na precyzyjne ruchy, jednak może szybko spowodować zmęczenie przy dłuższej sesji. Ostatnim rodzajem chwytu jest Fingertip grip, który jest stanem pośrednim między dwoma poprzednimi. W tym przypadku palce są wyprostowane, jednak dotykają przycisków jedynie opuszkami. Reszta palców trzyma boki myszki, trzymając je również opuszkami. Ciężar dłoni utrzymuje nadgarstek leżący na podkładce. Chwyt ten jest najbardziej uniwersalny, nada się zarówno do wysokich, jak i niskich wartości DPI. 

Myszka gamingowa – zwróć uwagę na oprogramowanie

Przy wyborze myszki gamingowej należy również zwrócić uwagę na oprogramowanie pozwalające tworzyć własne konfiguracje myszy oraz je zapamiętywać. Dzięki temu mamy opcję zapisania optymalnych ustawień pod każdą z gier w które gramy, a to pozwala uniknąć każdorazowo tych paru minut przeznaczonych na dostosowanie ustawień do gry. Nie powinno się myśleć o myszce gamingowej w kontekście wyłącznie wizualnym. Świecące myszki z pewnością wyglądają zjawiskowo, nie jest to jednak funkcja wpływająca w żaden sposób na wygodę oraz efektywność korzystania. Myślę, że najlepszym wskaźnikiem będzie pójście do sklepu i przekonanie się na własnej skórze, który grip nam przypadnie do gustu.