Skup kamienic – kluczowe informacje

Skup kamienic – kluczowe informacje

Sprzedaż nieruchomości czasami wiąże się z różnymi komplikacjami. Dzisiejszy rynek nieruchomości inwestuje przede wszystkim w nowoczesne apartamenty w wieżowcach i szeregowce. Pomimo tego wśród ludzi poszukujących siedziby nadal można znaleźć miłośników przedwojennych budynków. Właśnie dlatego wielu właścicieli decyduje się na krok w postaci sprzedaży kamienicy.

Czy warto wykonać remont przed skupem kamienic?

Z powodu różnego rodzaju utrudnień związanych ze skupem kamienic dużo osób nie wie, jak doprowadzić ich sprzedaż do skutku. Problem ze sprzedażą budynku często bywa skutkiem jego złej kondycji. Niektórzy przeprowadzają remont, aby odpowiadały oczekiwaniom potencjalnych nabywców. Takie działanie potrafi istotnie podwyższyć wartość kamienicy i przyspieszyć jej sprzedaż. A jednak remont kapitalny przed skupem kamienicy to skomplikowany proces, który potrafi być nie lada utrapieniem. Sypiące się ściany, kocioł grzewczy, okablowanie starego typu czy nawracająca pleśń – to tylko przykłady przestarzałych rozwiązań, które należałoby odnowić. Takie zabiegi wiążą się oczywiście z kosztami na które nie każdy jest gotowy. Nic dziwnego, że część osób rezygnuje z tego pomysłu i próbuje sprzedać budynek. Ale o udanym skupie kamienic nie przesądza tylko ich stan. Sam remont lub jego brak nie przesądza jeszcze o tym, że skup kamienic dojdzie do skutku.

Skup kamienic – kwestie prawne

Oprócz tego szczególnie leciwe kamienice bywają objęte nadzorem konserwatora zabytków. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, zanim zajmiemy się skupem kamienicy należy dodatkowo starać się o pozwolenie na planowaną sprzedaż czy modernizację.

Zdarza się, że mieszkania są przeznaczone pod wynajem. Ten fakt dodatkowo utrudnia skup kamienic. Jeżeli lokator jest związany umową, właściciel musi dopełnić formalności zanim zdecyduje się na sprzedaż budynku. Wymagane formalności bywają przytłaczające, a ich dopełnienie może zająć dłużej, niż przewidywaliśmy. Zbycie takiego lokum wymaga też podstawowej wiedzy z zakresu nieruchomości. Chcąc obracać tego rodzaju nieruchomością należy posiadać odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Nie każdy ma jednak czas na szukanie informacji dotyczących skupu takich kamienic.

Eksperci od skupu kamienic

Osobista próba doprowadzenia do skupu kamienic może okazać się wielkim obciążeniem dla wielu osób. Aby uniknąć rozczarowania przed wystawieniem ogłoszenia najlepiej skontaktować się z firmą, która pomoże w wyznaczeniu wartości rynkowej budynku.
Zawodowcy w dziedzinie skupu kamienic są w stanie solidnie usprawnić proces realizacji. Profesjonalni fachowcy zajmujące się obrotem nieruchomościami, rewitalizacją oraz najmem będą w stanie przedstawić rozmaite atuty kamienic, nawet te niewidoczne na pierwszy rzut oka. Oferują także usługi polegające na zrozumieniu skomplikowanych czynności prawnych nieuniknionych przy obrocie nieruchomością oraz zawiłej biurokracji związanej z obrotem nieruchomością, jaką jest kamienica. Na domiar tego, jeśli sama firma nie jest zainteresowana skupem kamienicy, może pomóc w przygotowaniu oferty sprzedaży dla innych kupców na rynku.