Szafa Rack i jej znaczenie dla profesjonalnej sieci komputerowej

Zaprojektowanie i budowa sprawnie działającej sieci komputerowej nie jest zadaniem łatwym. Wymaga nieustannej uwagi i kierowania się jedynie ku sprawdzonym rozwiązaniom, aby całość spełniała wymogi i standardy nowoczesnego przedsiębiorstwa. Nic więc dziwnego, że szafy Rack cieszą się tak dużym zaufaniem – dzięki nim zagwarantują sobie Państwo bezproblemowe funkcjonowanie sieci, jak i prosty dostęp do najważniejszych urządzeń w jednym miejscu…

  1. Czym są szafy Rack?
  2. Szerokie możliwości szaf rackowych.
  3. Profesjonalna budowa sieci.

Szafy serwerowe to pozornie nieistotny element sieci, od którego niewiele zależy. Tymczasem praktyka pokazuje, że to właśnie dzięki nim całość może pracować na najwyższym poziomie. Na szczególną uwagę zasługują szafy typu Rack: pozwalają szybko i łatwo zamontować nowe urządzenia, jednocześnie umożliwiając im funkcjonowanie z optymalną wydajnością. Zanim jednak przejdą Państwo do działania, warto poznać, czym dokładnie charakteryzuje się szafa rackowa.

Czym są szafy Rack?

W pierwszej kolejności rzuci się Państwu w oczy fakt, iż szafa rack występuje w dwóch standardach – 19″ i 10″ – różniących się między sobą wielkością. W jej wnętrzu montowane są różnego typu urządzenia składające się np. na sieć komputerową LAN. Zapewnia ona odpowiednio dużo miejsca do wygodnego montażu, jak i późniejszej rozbudowy systemu. Co więcej, w szafach Rack bez najmniejszych problemów utrzymają Państwo prawidłową temperaturę.

Szerokie możliwości szaf rackowych

Szafy Rack stojące oraz wiszące są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wyposażone są w drzwi metalowe lub przeszklone (dające nieustanny wgląd do wnętrza). Co jednak najważniejsze, wykorzystają je Państwo nie tylko przy tworzeniu sieci LAN, ale też instalacji monitoringu i alarmu, awaryjnego zasilania UPS, switchy, modemów, routerów czy sprzętu Audio-Wideo.

W ich wnętrzu można również zamontować listwy zasilające i panele wentylacyjne od zróżnicowanych producentów, integrując ich działanie.

Profesjonalna budowa sieci

Chcąc stworzyć niezawodną i nowoczesną sieć, potrzebne będzie Państwu znacznie więcej specjalistycznego sprzętu. Nie mniej istotne jest okablowanie strukturalne, w tym moduł keystone. To najpopularniejszy standard wykonania gniazd (RJ45) niezbędnych do połączenia ze sobą sieci LAN. Moduły Keystone gwarantują użytkownikom ogrom możliwości i wariantów konfiguracji, co przy dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwie jest bardzo ważne.