Torrenty czy są legalne ? jaka grozi kara.

Czy torrenty są nielegalne?


Udostępnianie plików zmieniło się diametralnie w ciągu ostatnich kilku lat. Nie tylko ze względu na liczne fale ostrzeżeń skierowanych przeciwko użytkownikom witryn do udostępniania plików. Ale czy używanie torrentów w kontekście wymiany wymiany jest w ogóle nielegalne? Wyjaśnimy, na co musisz zwrócić uwagę podczas korzystania z niego i jakie kary możesz spotkać.

Aplikacja P2P, znana również jako platforma wymiany plików, jest szybko instalowana i używana. Ale tylko nielicznym użytkownikom zależy na aspektach prawnych związanych z używaniem. Korzystanie z platformy wymiany plików P2P może być problematyczne.


Co to są torrenty?


Torrenty to małe pliki, które można porównać do listy zakupów. Pliki torrent zawierają wszystkie istotne informacje, które prowadzą do pobrania dużego pliku – na przykład wideo. Pliki torrent są używane przez sieci wymiany plików BitTorrent.

Za pomocą pliku torrent możesz wirtualnie wygenerować pobieranie (Link magnet). Sam plik torrent działa jak drogowskaz, który gromadzi wszystkie istotne części pliku, który ma zostać pobrany.

Czy torrenty zawsze prowadzą do właściwych plików?
Pliki można dowolnie nazywać. Dlatego torrenty są problematyczne, chociaż te pliki ścieżek same w sobie nie są nielegalne. Jednak zgodnie z nazwą pliku plik torrent może skutkować ogólnie dostępnym obrazem. W rzeczywistości jednak plik do pobrania zawiera film chroniony prawem autorskim.


Czy możesz legalnie używać torrentów?


Oczywiście możesz bez problemu samodzielnie pobierać lub rozpowszechniać darmowe pliki za pomocą torrentów. W każdym przypadku musisz jednak upewnić się, że naprawdę masz prawo do odpowiedniego obchodzenia się z plikiem – w związku z tym nie może to być dzieło chronione prawem autorskim.

Użytkownicy giełdy bit torrent nie są anonimowi. W końcu poszczególne pliki muszą trafiać na Twój komputer. Nawet prywatni śledczy i organy ścigania mogą łatwo, a nawet w pełni automatycznie, zebrać w ten sposób Twój adres IP. Nic innego już się nie dzieje, jeśli pomyślisz o falach listów ostrzegawczych z ostatnich kilku lat.

Dzięki adresowi IP prywatni detektywi, a także organy ścigania mają łatwe zadanie, aby w końcu dotrzeć do danych połączenia i oskarżyć Cię.


Jakie kary?


Zależy to od przestępstwa, które popełniłeś i od tego, czy rozpowszechniłeś plik, czy po prostu go pobrałeś. Z reguły jednak automatycznie przesyłasz pliki do witryn do udostępniania plików, aby pokój zawsze był rozłożony.

Jeśli chodzi o prawo karne, ryzyko naruszenia praw autorskich jest raczej niskie. Niewielu prokuratorów wyda nakaz karny za pobrany i rozpowszechniony plik MP3. Jeśli masz dużą liczbę plików, możesz zostać ukarany grzywną lub więzieniem.

Z drugiej strony kroki cywilnoprawne mogą być znacznie szersze. Od ostrzeżeń po roszczenia odszkodowawcze, portfolio opcji prawnych jest niezwykle obszerne i kosztowne.


Czy musisz się bać przesyłania?


W wielu przypadkach przesyłanie jest punktem krytycznym. Bo nic się tu nie dzieje poza rozpowszechnianiem utworu. Więc oferujesz pracę wielu użytkownikom. Szkoda jest obliczana na podstawie analogii licencji. Z drugiej strony, proste pobranie jest mniejszym problemem, ponieważ obliczona szkoda występuje tylko raz – a mianowicie podczas pobierania. Czasami jest to również powód, dla którego nie ma ostrzeżeń dotyczących pobierania. W tym miejscu zawsze jest mowa o przesyłaniu.

Jeśli używasz torrentów do wymiany plików przez BitTorrent, zazwyczaj rozpowszechniasz te pliki. Więc zostajesz przesyłającym, ze wszystkimi związanymi z tym ryzykiem. Oczywiście pod warunkiem, że rozpowszechniasz treści chronione prawem autorskim.