Oświetlenie LED – o czym warto pamiętać?

Żarówki ledowe są droższe od tradycyjnych, jednak ich zakup jest jak najbardziej opłacalny. Większy wydatek zwróci się dzięki niższym rachunkom za energię. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest oświetlenie LED i w jaki sposób się wyróżnia. 

Czym jest żarówka LED i jak działa?

Oświetlenie LED to najbardziej energooszczędne rozwiązanie na rynku. W porównaniu z innymi żarówkami wydzielają one o wiele mniej ciepła, ponieważ nagrzewają się w mniejszym stopniu. Wyróżniają się one także bardzo długą żywotnością – mogą działać nawet 15 lat, zależnie od tego jaka jest intensywność ich użytkowania. 

Żarówka g9 LED jest zbudowana ze specjalnych diod LED, które są wykonane z materiałów bezpiecznych dla zdrowia i środowiska. Diody te posiadają dwie warstwy półprzewodników, w których przemieszczają się elektrony. 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem żarówek LED?

Wybierając żarówki LED do swojego domu, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów:

  1. gwint – końcówka żarówki musi być dobrze dopasowana do danego modelu lampy,
  2. klasa energetyczna, 
  3. barwę oraz temperaturę światła, 
  4. wskaźnik oddania barw, 
  5. rozmiary żarówki.

Na etykietach dołączonych do żarówek znajdują się wszystkie, najważniejsze informacje. Warto dokładnie zapoznać się z wszelkimi danymi i dobrać właściwe żarówki pasujące do wymagań i charakteru poszczególnych pomieszczeń. 

Zalety oświetlenia LED

Oświetlenie LED wiąże się z wieloma znaczącymi zaletami. Przede wszystkim, tak jak wspomniano wcześniej zużywają one mało energii w porównaniu do klasycznych żarówek jak i nowoczesnych świetlówek. Zapewniają także dłuższy czas pracy. 

Diody LED można także łatwo poddać utylizacji. Nie są one źródłem szkodliwych odpadów. Kolejną kwestią jest łatwa sterowalność. Żarówki LED można łatwo ściemnić lub rozjaśnić, a nawet zmienić ich barwę! Ponadto, warto zaznaczyć, że wiele modeli żarówek LED zamiast osłonek ze szkła posiada osłony wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które jest nie tłukące. 

Nie wszyscy są przekonani do zakupu oświetlenia typu LED. Jednak wszystkie parametry i dane jednoznacznie wskazują, że warto zdecydować się na zakup tego typu żarówek. Żarówki LED z pewnością będą działały przez długi czas, pozwalają także na osiągniecie sporych oszczędności. Warto pamiętać, że świetnie się one sprawdzą w niemal każdym pomieszczeniu. W ofertach praktycznie każdego sklepu z lampami, można znaleźć interesujące oferty dotyczące lamp i żarówek wykorzystujących technologię LED.